POLACY NA ŚWIECIE

Trzech obywateli Polski w grupie 14 więźniów politycznych, zwolnionych przez władze Białorusi

Swiatłana Cichanouska wita się z mężem po tym, jak został zwolniony z więzienia przez białoruski reżim
Swiatłana Cichanouska wita się z mężem po tym, jak został zwolniony z więzienia przez białoruski reżim, fot. X/Sviatlana Tsikhanouskaya
podpis źródła zdjęcia

W grupie 14 więźniów politycznych uwolnionych w sobotę przez władze Białorusi znajduje się trzech obywateli Polski - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednym ze zwolnionych jest Siarhiej Cichanouski - mąż liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Polacy wśród uwolnionych więźniów politycznych


,,

W uwolnionej grupie 14 więźniów, na czele z Siarhiejem Cichanouskim, znalazło się trzech obywateli Polski, o których zwolnienie zabiegały władze Rzeczypospolitej


- podkreśliło MSZ w komunikacie.

W ich przekazaniu w ambasadzie USA w Wilnie uczestniczył przedstawiciel polskiego MSZ - zaznaczył resort.


Jednym z obywateli Polski uwolnionych wczoraj z białoruskiego więzienia jest Jerzy Żywalewski - poinformował białoruski opozycyjny portal Nasza Niwa. Mężczyzna odbywał wyrok za rzekomą „działalność agenturalną”.


W marcu 2023 roku sąd w Grodnie skazał Jerzego Żywalewskiego na cztery lata kolonii karnej za współpracę z polskim wywiadem. Białoruskie reżim oskarżył go o szpiegostwo. Miał wyjść na wolność w sierpniu.


Jerzy Żywalewski to obywatel Polski, urodził się na Podlasiu. Razem z żoną - Białorusinką, mieszka w Grodnie. Do tej pory są nieujawnione nazwiska dwóch pozostałych Polaków z grupy 14 więźniów politycznych, którzy zostali ułaskawieni przez Aleksandra Łukaszenkę na prośbę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i przewiezieni na Litwę.

Podziękowania i apele o dalsze działania


,,

Dziękujemy za wysiłki administracji Prezydenta Donalda Trumpa oraz za wsparcie ze strony Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mamy nadzieję, że podróż do Mińska wysłanników Prezydenta USA: generała Keitha Kelloga, Johna Coale'a i Chrisa Smitha to pierwszy krok do uwolnienia kolejnych polskich więźniów, w tym Andrzeja Poczobuta


- podkreśliło MSZ.
Kellogg spotkał się z przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką w sobotę w Mińsku.

Szef MSZ Radosław Sikorski napisał na platformie X, że „będziemy nadal dążyć do uwolnienia reszty więźniów politycznych na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta”.


Swiatłana Cichanouska: To jeszcze nie koniec walki

O uwolnieniu Siarhieja Cichanouskiego poinformowała wcześniej sama Swiatłana Cichanouska.
,,

Mój mąż Siarhiej jest wolny! Naprawdę trudno jest opisać radość, którą czuję w sercu


- napisała.


Podziękowała też prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, Kelloggowi, innym członkom amerykańskiej administracji oraz unijnym partnerom.

,,

To jeszcze nie koniec. 1150 więźniów politycznych nadal przebywa za kratkami. Wszyscy muszą zostać uwolnieni


- podkreśliła jednak białoruska opozycjonistka.

Odsiadujący wyrok 18 lat więzienia Cichanouski został w 2023 r. skazany na dodatkowe półtora roku więzienia za niepodporządkowanie się personelowi kolonii karnej.


Swiatłana Cichanouska została kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku po tym, gdy władze nie pozwoliły jej mężowi zarejestrować swej kandydatury. Cichanouski został zatrzymany 29 maja 2020 roku podczas pikiety przedwyborczej i od tamtej pory był więziony. W grudniu 2021 roku został skazany na 18 lat więzienia m.in. za "organizację zamieszek".


Dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi Andrzej Poczobut został aresztowany wiosną 2021 r., a w lutym 2023 r. skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i osadzony w zakładzie karnym w Nowopołocku, który ma opinię jednego z najgorszych więzień na Białorusi.

źródło: PAP, IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery

Więcej na ten temat