Przebywająca z dwudniową wizytą w Sztokholmie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska we wtorek na spotkaniu ze szwedzką Polonią zaapelowała o udział w wyborach prezydenta RP.
Apel do Polonii o udział w wyborach
,,Gorąco do tego państwa namawiam, do wzięcia odpowiedzialności(...). Dajcie sobie i Polsce szansę
- mówiła Kidawa-Błońska w swoim wystąpieniu.
Rekordowa liczba komisji wyborczych w Szwecji
W Szwecji w tym roku utworzono rekordową liczbę dziesięciu komisji, w których będzie można oddać głos w wyborach prezydenckich.
Oprócz miejsc największych skupisk Polaków w Sztokholmie, Goeteborgu oraz Malmoe, będą to również mniejsze i bardziej odległe od metropolii miasta takie jak Umea na północy kraju.
W przemówieniu Kidawa-Błońska zachęcała Polaków, aby nie tylko kultywowali polską kulturę, historię i język, ale też zmieniali kraj, w którym mieszkają, Szwecję.
,,Chciałabym, abyście państwo mieli jeszcze większy apetyt na zmienianie świata
- podkreśliła.
Polacy w Szwecji pytają o powrót i edukację
Przedstawiciele organizacji polonijnych pytali marszałek o sytuację na rynku pracy w Polsce, gdzie bezrobocie należy do najniższych w UE. W Szwecji z kolei pozostaje na poziomie ok. 8-9 proc., to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Interesowano się możliwościami powrotu do Polski i finansowania innowacji.
Inne poruszane zagadnienie dotyczyło możliwości dofinansowania polskiego szkolnictwa za granicą. Wiele szwedzkich gmin ogranicza przysługujące do tej pory dodatkowe godziny nauki dla imigrantów w ich ojczystych językach.
Polonia na koniec spotkania odśpiewała marszałek Sejmu „sto lat” z okazji przypadających 5 maja urodzin. W prezencie Kidawa-Błońska otrzymała upominek, chustę.
Wizyta w Szkole Polskiej w Sztokholmie
Wieczorem marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska i senatorowie odwiedzili Szkołę Polską im. Katarzyny Jagiellonki przy Ambasadzie RP w Sztokholmie. Spotkali się z uczniami szkoły podstawowej i liceum, z dyrekcją i przedstawicielami Rady Rodziców, m.in. dyrektor Barbarą Kowalską i przewodniczącą Joanną Skowrońską.
Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1974 r. jako Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Sztokholmie. Od 1 września 2019 r. placówka nosi oficjalnie nazwę Szkoły Polskiej. Obecnie uczęszcza do niej około 350 uczniów, a od 2 lat szkoła prowadzi również zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Placówka współpracuje ze środowiskami polonijnymi w Szwecji, uczestniczy też w wydarzeniach organizowanych przez Ambasadę RP w Sztokholmie. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i uczniów szkoła nieustannie się rozwija. Uczniowie opiekują się polskimi grobami na cmentarzu w Solna Haga Nora i grobami polskich marynarzy z okresu II wojny światowej w Mariefred.
Drugi dzień wizyty i spotkania z władzami Szwecji
W drugim dniu wizyty w Szwecji w środę Kidawa-Błońska spotka się z przewodniczącym szwedzkiego parlamentu Riksdagu Andreasem Norlenem, a także m.in. złoży kwiaty na polskiej kwaterze na cmentarzu Haga Norra pod Sztokholmem.
Marszałek towarzyszą senatorowie Leszek Czarnobaj i Sławomir Rybicki.