W Zamku Dublińskim od 22 kwietnia do 14 września 2025 roku można podziwiać wystawę poświęconą Kazimierzowi Markiewiczowi – polskiemu artyście, który przez dekadę działał w środowisku dublińskiej elity artystycznej i intelektualnej. Ekspozycja wpisuje się w obchody polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Polski artysta w cieniu legendy
Choć w Irlandii nazwisko „Markiewicz” przywodzi na myśl postać Konstancji Markiewicz – bojowniczki o niepodległość, pierwszej kobiety wybranej do brytyjskiego parlamentu – wystawa w Dublińskim Zamku po raz pierwszy przybliża sylwetkę jej męża, Kazimierza Markiewicza.
Ten polski malarz i dramaturg odegrał znaczącą rolę w artystycznym życiu Dublina w latach 1903–1913.
Na stronie polskiej ambasady czytamy, że ekspozycja poświęcona jest postaci:
,,Polaka, malarza, dramaturga o charyzmatycznej i barwnej osobowości.
Wystawa obejmuje ponad 80 prac artysty i związanych z nim artefaktów. Pochodzą one zarówno z państwowych kolekcji, jak i od prywatnych darczyńców – w tym rodziny Markiewiczów z Polski, która udostępniła nieznane dotąd w Irlandii obrazy
Wśród instytucji współtworzących wystawę znajdują się m.in. Narodowa Galeria Irlandii, Galeria Hugh Lane i United Arts Club.
Wystawa jest efektem współpracy Ambasady RP w Dublinie i irlandzkiego The Office of Public Works. Towarzyszy jej dwujęzyczny katalog, który ma przybliżyć szerszej publiczności postać Kazimierza Markiewicza – nie tylko jako artysty, ale i świadka ważnych przemian społecznych w Irlandii.