POLACY NA ŚWIECIE

USA: Polacy w Nowym Jorku uczcili 110. rocznicę urodzin Jana Karskiego

Młody Jan Karsk siedzi przy biurku, w trakcie pisania, patrzy w obiektyw,  fot. X/Historia Dyplomacji
Jan Karski, emisariusz Państwa Podziemnego, jeden z pierwszych, który powiadomił Zachód o Zagładzie Żydów na terenach okupowanej Polski. Tuż przed wybuchem wojny rozpoczął karierę dyplomatyczną w MSZ RP, fot. X/Historia Dyplomacji
podpis źródła zdjęcia

Jana Karskiego - legendarnego kuriera z Warszawy, emisariusza Polski Podziemnej - upamiętnili w 110. rocznicę urodzin rodacy podczas niedzielnej uroczystości w konsulacie RP w Nowym Jorku. Na uroczystość przybyli też przywódcy diaspory żydowskiej.

Konsul RP Stanisław Starnawski podkreślił w swym wystąpieniu, że spotkanie ma na celu świętowanie urodzin Jana Karskiego (24 czerwca 1914 r.), chociaż - jak powiedział - są to obchody słodko-gorzkie.

,,

My jako Polacy, jako dyplomaci, patrzymy na Jana Karskiego jako na nasz wzór do naśladowania, człowieka wielkich cnót i zasług. Trzeba jednak powiedzieć, a Jan Karski sam mówił że, jego najważniejsza misja się nie powiodła. Postawił sobie za cel jako wysłannik Polskiego Państwa Podziemnego, żeby zaalarmować przywódców zachodnich o Holokauście i w miarę temu zapobiec. To się jednak nie udało. Pragniemy złożyć mu hołd za wartości, które reprezentował i przekazywać je dalej


- mówił konsul.

Jan Karski jest nieoficjalnym patronem konsulów w Nowym Jorku

Jak dodał, Jan Karski jest nieoficjalnym patronem konsulów w Nowym Jorku.

,,

Jan Karski był też dyplomatą i jest dla nas dyplomatów w Stanach Zjednoczonych, a chyba zwłaszcza w Nowym Jorku, postacią niezwykle ważną, na której można się wzorować. Wyznaczył ideał postępowania i jest to dla nas konsulów, dyplomatów w Nowym Jorku, osobista sprawa


- ocenił Starnawski.

Przed gmachem nowojorskiego konsulatu znajduje się „Ławeczka Karskiego”, swoisty pomnik polskiego emisariusza.


Jeden z rogów u zbiegu Alei Madison i 37 Ulicy na Manhattanie, przy której mieści się placówka dyplomatyczna, nazwany został Jan Karski Corner.

„Ławeczka Karskiego” przed gmachem nowojorskiego konsulatu, fot. X/Consulate General of Poland in New York
„Ławeczka Karskiego” przed gmachem nowojorskiego konsulatu, fot. X/Consulate General of Poland in New York

Słuchało go wielu wpływowych ludzi, w tym amerykański przywódca

Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Holocaustu, jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce, fot. Getty Images/ P/F/H/ullstein bild

110 lat temu urodził się Jan Karski

TVP Polonia

O życiu i działalności Jana Karskiego opowiadał także prof. Mieczysław B. Biskupski z Central Connecticut State University.


Przypomniał m.in. o tym, że zaprosił na początku lat osiemdziesiątych prof. Karskiego, który wykładał na waszyngtońskim Georgetown University, do jednej z uczelni w Pensylwanii. Przedstawił tam wówczas postać polskiego bohatera oraz charakter jego misji w Ameryce.


Najważniejszym wydarzeniem jakie opisał emisariusz było jego spotkanie 28 lipca 1943 roku z ówczesnym prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem.

Karski wspominał później, że słuchało go wielu wpływowych ludzi, w tym amerykański przywódca. Przyjmowali oni z niedowierzaniem relacje o ogromie zbrodni, jakie Niemcy popełniali na Żydach.

Jeden z rogów u zbiegu Alei Madison i 37 Ulicy na Manhattanie, przy której mieści się placówka dyplomatyczna, nazwany został Jan Karski Corner, fot. X/Consulate General of Poland in New York
Jeden z rogów u zbiegu Alei Madison i 37 Ulicy na Manhattanie, przy której mieści się placówka dyplomatyczna, nazwany został Jan Karski Corner, fot. X/Consulate General of Poland in New York

Jan Karski został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem cywilnym w Stanach Zjednoczonych

Już pośmiertnie - Jan Karski zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. - polski emisariusz został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem cywilnym w Stanach Zjednoczonych, Medalem Wolności.


Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Yuval Danzig z rodziną, syn Alexa Danziga, polskiego obywatela, wybitnego badacza i historyka Holokaustu, zakładnika uprowadzonego przez Hamas 7 października 2023 roku.


Zgromadzeni wysłuchali też w niedzielę koncertu trio: Winnicki, Medyna Dingler Jazz Ensamble.

źródło: 
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat