POLACY NA ŚWIECIE

Litwa: w Kownie można oglądać wystawę „Nikifor. Mistrz polskiej sztuki naiwnej”

Nikifor Krynicki , obraz „Pejzaż ze stacją kolejową lata 40.”, fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Nikifor Krynicki , obraz „Pejzaż ze stacją kolejową lata 40.”, fot. PAP/Andrzej Rybczyński
podpis źródła zdjęcia

Od dziś w Kownie można oglądać wystawę zatytułowaną „Nikifor. Mistrz polskiej sztuki naiwnej”. Zostanie na niej pokazanych ponad 100 dzieł Nikifora z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wystawa w Kownie przekrojowo przedstawia dorobek słynnego krynickiego malarza. Obejmuje wszystkie podejmowane przez niego tematy takie jak pejzaż, architektura miejska, wnętrza świątyń i sklepów oraz postacie świętych.

Dorota Mamaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, podkreśla, że ekspozycja z całą pewnością zainteresuje mieszkańców Litwy.

,,

Prace największego prymitywisty na świecie powinny zainteresować każdego. Nieważne czy to Kowno, Paryż czy Amsterdam. Nikifor pokazał w swoich obrazach świat jaki widzi osoba bez wykształcenia czyli tak jak czuł czy rozumiał


- powiedziała dyr. Dorota Mamaj.
Dodała, że rozmowy o zorganizowaniu tej wystawy w Kownie rozpoczęły się jeszcze w zeszłym roku.
,,

To olbrzymie przedsięwzięcie


- podsumowała.


Wystawę będzie można oglądać do 11 czerwca w Kowieńskiej Galerii Obrazów Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa.

Nikifor urodził się w 1895 roku w Krynicy-Zdroju

Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak, był z pochodzenia Łemkiem. Miał wadę słuchu i wymowy, przez co nie mógł porozumieć się z otoczeniem.


Przez krynicką społeczność traktowany był początkowo jako odmieniec. Obecnie zaliczany jest do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów.


Wystawę w Kownie organizują Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, Instytut Adama Mickiewicza, Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz Instytut Polski w Wilnie.


Posłuchaj
źródło: IAR
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat