Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak odbył w dniach 5-11 grudnia br. oficjalną wizytę w Argentynie. W tym czasie spotkał się z Rodakami w Buenos Aires, w prowincji Misiones (Puerto Libertad, Wanda, Obera, Apostoles, Posadas), a relacje z wizyty pojawiły się na antenie TVP Polonia. Chcąc przybliżyć historie Polaków w Argentynie, Ambasada RP w Buenos Aires opublikowała kilka zrealizowanych przez siebie projektów.
• Puerto Libertad, prowincja Misiones, północna Argentyna. To tu od piętnastu lat służą polscy zakonnicy. Ich drzwi pozostają otwarte dla lokalnej społeczności i gości znad Wisły. Ale ślady polskości na argentyńskiej ziemi są znacznie starsze. O niezwykłym przywiązaniu do Ojczyzny tutejszej Polonii podczas wizyty w Argentynie mógł się niedawno przekonać minister Jan Dziedziczak.
• W Parku Narodów w Oberze wznosi się 16 tradycyjnych chat z różnych państw. Wśród nich Dom Polski widokiem przypominający tatrzańską drewnianą chatę. To właśnie tu odbywają się liczne wydarzenia polonijne. Tu też działa polonijny zespół taneczny.
• Polacy mieszkający w Argentynie dbają o jakość języka polskiego. Uczą się go w polskich szkołach i dzięki programom Ambasady Rzeczypospolitej w Buenos Aires.
• Popularny w Ameryce Południowej napój yerba mate od wielu lat produkuje polska rodzina. Oto historia przedsiębiorczych Polaków, którzy wyemigrowali do Argentyny w XIX wieku.
Więcej o tym pięknym kraju, a przede wszystkim o fascynującej historii Polaków w Argentynie, dowiedzą się Państwo z wybranych filmów i publikacji zrealizowanych przez Ambasadę RP w Buenos Aires. Oto one:
JEJOU – multimedialny dialog o współistnieniu
Projekt JEJOU jest próbą opowiedzenia historii społecznej argentyńskiej prowincji Misiones.
Począwszy od końca XIX wieku, wskutek masowej imigracji z Europy, w tym w znacznej mierze z Polski, pokojowo współistnieli tu przedstawiciele bardzo odległych kultur.
Polscy emigranci zetknęli się wówczas z tradycjami ludności autochtonicznej Guarani Mbyá, pierwszych mieszkańców Misiones.
Po nakręceniu filmu i organizacji wystawy fotograficznej, opublikowany został ALBUM i kalendarz.
„Tak los rzucał nami” - za takiego się miałem – dobrego żołnierza, a nie bohatera
Projekt poświęcony jest sześciorgu polskim kombatantom i świadkom historii, którzy po zakończeniu II wojny światowej byli zmuszeni opuścić Polskę i znaleźli swój drugi dom w Argentynie.
Obejmuje dwa filmy dokumentalne, wystawę fotograficzną i książkę. Został sfinansowany w całości przez Ambasadę RP w Buenos Aires.
- Polskie szkoły w Argentynie
- Historia Polaków w Argentynie
- Argentyna: Historia polskiej yerba mate w Argentynie
- Polskie imperium w Argentynie
- Argentyna: Polonia z Apostoles kultywuje polskie tradycje
- Polonia w Apostoles
„Heroes cotidianos” - wspomnienie o nowym życiu
Ostatnia fala emigracji polskiej do Argentyny składała się głównie z żołnierzy i oficerów Polskich Sił Zbrojnych i uczestników Powstania Warszawskiego z 1944 roku, a także polskich Żydów.
Do Argentyny dotarło do końca lat 40. XX wieku prawie 15 000 Polaków.
Z inicjatywy Ambasady RP w Buenos Aires powstała na ich temat książka „Héroes cotidianos”, która zainspirowała powstanie dokumentu o tym samym tytule.
„BIBLIO 60+1” – refleksje o zachowaniu świadectwa
Z powodu pandemii, zrezygnowano z obchodów jej okrągłej rocznicy działalności i publikacja została wydana równo 61 lat po powstaniu biblioteki.
Jej powstanie było jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia akcji wśród potomków polskich imigrantów w Argentynie, której celem było przekazywanie i dzielenie się swoimi archiwami rodzinnymi w celu zachowania dla kolejnych pokoleń świadectwa polskiego wychodźstwa.
Ambasada RP w Buenos Aires
Magazyn ¡polski! zawiera informacje o dostępnych w Argentynie kursach języka polskiego, historie uczniów i nauczycieli, metody i wskazówki użyteczne w nauce języka, gry, zabawy i łamańce językowe.
W jego przygotowaniu Ambasada RP w Buenos Aires mogła liczyć na wsparcie Polonijnej Organizacji Nauczycieli w Argentynie (PONA) i Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS).
Więcej informacji: Ambasada RP w Buenos Aires.