POLACY NA ŚWIECIE

Włochy: Znamy laureatów nagrody „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej”

Paweł Bury, laureat konkursu „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej”
podpis źródła zdjęcia

W minioną sobotę 18 grudnia odbyła się wirtualna Gala, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej” zorganizowanego pod skrzydłami Spotkań Polonijnych. O konkursie rozmawialiśmy z jedną z jego organizatorek, Bożeną Krasoń. Statuetki zostały przyznane Marzenie Nowak, Anecie Malinowska oraz Pawłowi Buremu.

Plakat konkursu, żródło: www.osobowoscpolonijnaroku.com

Włochy: Polonijna Osobowość Roku

POLACY NA ŚWIECIE
TVP Polonia: Kim była Edyta Felsztyńska, której imię nosi plebiscyt?

Bożena Krasoń:
Edyta od zawsze była osobą aktywną działającą na rzecz społeczności w której żyła. Była osobą z mnóstwem pozytywnej energii, którą wykorzystywała, aby pomagać innym. Pamiętając o swoich ciężkich początkach na emigracji, starała się pomagać Polakom, którzy zdecydowali się wyjechać z ojczyzny. Posiadała niesamowitą siłę, energię oraz ogromną chęć do organizowania różnego rodzaju wydarzeń oraz do pomagania innym na wszelki możliwy sposób.
W roku 2007 razem z Bożeną Wróblewską założyły Stowarzyszenie Insiemie. Obie znane są jako działaczki polonijne, nie tylko we Włoszech, ale również w Europie.
Dzięki stowarzyszeniu organizowano wiele akcji charytatywnych. Edyta mówiła, że jak my sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże. Jej wielkim marzeniem było jednoczyć całą Polonię. Każde organizowane przez nią spotkanie zaczynało się od piosenki „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.
Była osobą pozytywnie myślącą, uczciwą, serdeczną, zawsze uśmiechniętą i niosącą pomoc każdemu potrzebującemu mimo swojej ciężkiej choroby nowotworowej, na którą cierpiała.
Edyta Felsztyńska była wspaniałym przykładem i darem dla każdego, kto spotkał ją na swojej drodze. W czasie chemioterapii pomimo swojego cierpienia zgodziła się wziąć udział w sesji zdjęciowej Sylwii Dombrowskiej i tak powstał ebook fotograficzny poświęcony innym chorującym na raka.
Edyta zmarła 25 lipca 2017, w wieku 45 lat po długiej walce z chorobą.

TVP: Jak zrodził się pomysł stworzenia konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej?

B.K.: Wszystko zaczęło się od projektu Spotkania Polonijne zainicjowanego przeze mnie i Urszulę Golda. Jego od początku ideą było tworzenie przestrzeni przeznaczonej do integracji i współpracy Polaków na całym świecie oraz promowania dobrego imienia Polonii i Polaków, podtrzymywanie i przekazywanie Polskich tradycji.
Spotkania z fantastycznymi ludźmi były inspiracją do zorganizowania konkursu.
Naszym celem jest wyróżnienie i nagrodzenie Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata za pozytywne promowanie Polski za granicą, ale przede wszystkim za ich zaangażowanie i działalność polonijną. Taka integracja środowisk polonijnych i zachęcanie również młodych do wspólnych działań.
Plebiscyt został nazwany imieniem Edyty Felsztyńskiej i dzięki niemu chcemy uhonorować jej pamięć, osobowość i działalność na rzecz Polonii we Włoszech i w Europie.

1 / 3 zdjęć
Item 1 of 3
Laureaci konkursu „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej”
TVP: Ilu kandydatów zostało zgłoszonych w konkursie?

B.K.: Do konkursu zostało zgłoszonych 29 osób z różnych krajów. Otrzymaliśmy zgłoszenia z Hiszpanii, Litwy, Niemiec, USA, Włoch, Irlandii czy Uzbekistanu.

TVP: Jak wyglądał wybór laureatów? Czym się Państwo kierowali?

B.K.: Nasza kapituła miała bardzo trudne zadanie do wykonania, bo każda ze zgłoszonych osób to niesamowici Polacy, którzy wspaniale działają na rzecz Polonii.
Kapituła kierowała się działalnością społeczną przede wszystkim. Oczywiście głosowanie odbyło się w 3 etapach, w pierwszym głosowała publiczność na naszej stronie fb, po czym odbyło się tajne głosowanie członków kapituły, która miała za zadanie wytypowanie swoich kandydatów, a następnie laureatów konkursu. Nad poprawnym przebiegiem głosowania czuwała specjalna dwuosobowa komisja by wszystko przebiegło zgodnie z regulaminem.



TVP: Gala, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu odbyła się online.

B.K.: Zgadza się. Tegoroczna gala odbyła się w sieci. Zrobiliśmy wszystko, by była jak najbardziej uroczysta. Przygotowaliśmy program artystyczny, w którym wystąpił Zespół pieśni i tańca Zawiercie, odbył się pokaz mody tkanin ręcznie malowanych Haliny Bartoszek Rosy, pokaz zdjęć Edyty Felsztyńskiej z podkładem muzycznym Ballada dla Edyty, którą specjalnie na tą okazję napisała i zaśpiewała dla nas Danuta Zasada.

TVP: Czy planują Państwo organizację konkursu również w przyszłości?

B.K.: Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja plebiscytu to jedna z wielu, które się odbędą w przyszłości. Naszym celem jest, by konkurs odbywał się corocznie. Liczymy na wsparcie i dalszą współpracę sponsorów. W tym roku byli to Jacek Harasimowicz Radca Prawny z Kancelarii Prawa Polonii, Teresa Ploch prowadząca BB w Rzymie i Joanna Siemieniuk, adwokat z Neapolu. To dzięki nim mogliśmy przyznać tak wspaniałą statuetkę.
Ogromne brawa należą się też wszystkim, którzy w tym plebiscycie otrzymali wyróżnienia, a są to: Katarzyna Bracisiewicz, Helena Knapczyk, Marcin Całka, Katarzyna Orzech, Artur Kaźmierczak, Sylwia Jasion, Christina Masalska, Ursula Stefańska Andreini i Luca Palmarini.
Konkurs „Osobowość Polonijna Roku” rozstrzygnięty
  • Konkurs „Osobowość Polonijna Roku” rozstrzygnięty
  • Goście programu: Paweł Bury i Paulina Maćkowska
Pobierz aplikację  TVP POLONIA
Aplikacja mobilna TVP POLONIA - Android, iOS, AppGallery
Więcej na ten temat